HomeBlogyPäť jazykov lásky u nás doma

Päť jazykov lásky u nás doma

Autor

Dátum

Kategória

Kým sme boli bez detí, mladí, zaľúbení, bolo to celkom jednoduché.

Knihu Päť jazykov lásky sme mali s manželom prečítanú ešte pred manželstvom. Myslím, že to bola taká „povinná literatúra“ na našej predmanželskej náuke. Vtedy som si ich význam vôbec neuvedomovala, bolo nám obom jasné, kto má aký dominantný jazyk a snažili sme sa ním hovoriť k tomu druhému. Myslím, že kým sme boli bez detí, mladí, zaľúbení, bolo to celkom jednoduché.

Po rokoch manželstva (bude ich v septembri osem) si toto tvrdiť nedovolím. V realite manželstva a rodičovstva, v každodennom kolobehu povinností to vôbec nie je jednoduché. Povedala by som, že sme sa tomu museli tak trocha učiť a cvičiť sa v tom.

Rozhodli sme sa, že chceme na našom manželstve pracovať.

Minulý rok na jeseň sme si tieto jazyky pripomenuli na kurze Manželské večery. Táto téma sa preberá siedmy večer s názvom – Láska v akcii. Švagriná nás na tento kurz volala viackrát a stále nám do toho niečo prišlo. Respektíve – nahovárali sme si, že my máme malé deti, my nemôžeme… takto plynuli naše spoločné roky. Až po jedných duchovných cvičeniach spoločenstva SKALA sme sa rozhodli, že chceme na našom manželstve „pracovať“. Čas strávený spolu sme si začali oveľa viac vážiť a nájsť si čas pre manželstvo sa stalo pre nás prioritou. Uvedomili sme si, že to, že sme v manželstve, je pre nás to najlepšie, čo pre nás pripravil Boh.

Rokmi v manželstve je pre mňa kvalitne strávený čas viac ako ostatné jazyky lásky.

5 jazykov lásky u nás funguje tak, že potrebujeme hovoriť každým jazykom lásky k tomu druhému, z každého rožka troška. V čase krízy, hádky u nás nastupuje primárny jazyk lásky. Asi máme výhodu, ale my s Mišom máme tie jazyky lásky rovnaké. Prvým jazykom u mňa je kvalitne strávený čas a druhým je fyzický kontakt. Mišo to má vymenené. Uvedomila som si, že sa veľmi musím premáhať po celom dni strávenom s deťmi, aby som naplnila Mišov primárny jazyk lásky a nezaspala s deťmi pri ich uspávaní. Na druhej strane, rokmi v manželstve, je pre mňa kvalitne strávený čas viac ako ostatné jazyky lásky. Vypadnúť od sporáka, rúry a práčky je pre mňa proste naj oddych. Viem, že ma Mišo miluje, ak niečo vymyslí a ideme spolu do lesa na prechádzku, na turistiku, na bicykel, na bežky…

Úsilie učenia stálo za to.

Takmer nikdy sa nám nedarí chodiť bez detí, máme veľa záujmov, ktoré máme radi, ale nájsť si na to čas je niekedy nemožné. A tak aj deti vedieme k tomu, aby s nami bicyklovali, bežkovali, „turistikovali“, aby s nami robili to, čo máme obaja radi. Vo veku 6 rokov s nami starší syn v pohode zvládol niekoľko kilometrové trate na bežkách a my si to teraz veľmi užívame. Úsilie učenia stálo za to. Túto jeseň a zimu sa nám podarilo len dvakrát vybehnúť si spolu na bežky, na asi tri hodiny a s manželom sme si dali 15 km. Aj keď sme boli len dvakrát, aj tak z toho čerpáme veľa síl do ďalších dní. Na jeseň minulý rok raz nečakane moji rodičia vzali deti, tak sme nasadli na bicykle a šli na Litmanovú cez lesy. Jemne mrholilo, domov sme však prišli komplet premočení za silného dažďa. Susedia na nás dosť čudne pozerali, akí sme zablatení a mokrí, ale nevyužiť to, že deti nám strážia rodičia, by bol „hriech“ :). A počasie si niekedy nenaplánujeme.

Skutky lásky sú asi pre mňa ako ženu významnejšie.

Skutky lásky sú asi pre mňa ako ženu významnejšie. Veľmi som cítila, keď sa nám narodil druhý syn, že ma Mišo veľmi miluje. Syn vôbec nechcel večer spinkať bezo mňa. Aj keď som hodinu pri ňom ležala a dojčila, zo spálne som 14 mesiacov večer nevyšla. Mišo vtedy dokončil mnohé domáce práce – od vešania plienok, cez nakladanie umývačky riadu, vešanie prádla… všetko to, čo som ja cez deň nestihla. Pre mňa je skutok lásky aj to, ak Mišo vezme deti, ide si s nimi zahrať futbal, floorball, alebo len tak chytať ryby a ja mám čas na svoje záľuby a byť chvíľu sama a načerpať síl a trpezlivosti do ďalších dni.

Vraví, že vďaka tomu, že som ho povzbudzovala a verila mu, dokázal rozbehnúť vlastné podnikanie.

Láskyplné slová, slová uistenia sú významnejšie asi pre Miša. Často vraví, že vďaka tomu, že som ho povzbudzovala a verila mu, dokázal rozbehnúť vlastné podnikanie a tiež šiel do vecí, do ktorých by sa inak neodhodlal. Aj mňa poteší milé a povzbudivé slovo, alebo pochvala. Naozaj Mišo je v tom veľmi pozorný.

Dávanie darov je u nás na poslednom mieste, vôbec nie sme na darčeky, sme obaja takí, neočakávame to jeden od druhého. Možno niekedy malé prekvapenie, ale naozaj raz za čas.

Knihu Päť jazykov lásky vrelo odporúčame, ako aj kurz Manželské večery. Nám to dalo veľa do nášho manželstva, veľa inšpirácie a poznatkov, ako je dobré pracovať na vlastnom vzťahu.

Danka a Michal

Päť jazykov lásky u nás doma

Najčítanejšie články