HomeBlogyModlitba – miesto tvojho vplyvu

Modlitba – miesto tvojho vplyvu

Autor

Dátum

Kategória

Keď som pred rokmi bola na jednom zo svojich prvých Campfestov (ak by niekto náhodou nevedel, ide o kresťanský hudobný festival), zaujal ma menší stan s názvom „Kotolňa“. A keďže ani v stane „Humno“ neuskladňovali obilie, ani v „Stodole“ ste nenašli hospodárske náčinie, bolo jasné, že ani v „Kotolni“ sa kúriť nebude 🙂 Ale vlastne sa tam kúrilo – oheň horel 24 hodín denne, lebo to bol stan, kde prebiehala neustála modlitba. Spomenula som si na chvíle, ktoré som tam vtedy strávila, nedávno, keď som pracovala na novej knihe Peta Greiga, zakladateľa hnutia nepretržitých modlitieb 24/7, Zašpinená sláva. Pred pár rokmi Pete svojou knihou Krvavý mesiac na obzore inšpiroval aj mnohých kresťanov na Slovensku k nepretržitým modlitbám, čiže k zakladaniu – ako to on nazýva – „kotolní“.

Fascinuje ma Božia logika: veľké veci sa rozhodujú v skrytosti; na začiatku každého veľkého Božieho diela sú hodiny neviditeľných modlitieb ľudí, čo milujú tichú intimitu s Pánom; dôležité boje sa vyhrávajú mimo pódií a reflektorov pri Otcovom srdci.

Služba Davida Wilkersona narkomanom, ktorá zasiahla celý svet, sa začala, keď predal televízor a ušetrený čas venoval modlitbe.

Svätá Faustína prežila celý život v skrytosti v kuchyni a záhrade, a predsa ovplyvnila celý svet posolstvom o Božom milosrdenstve.

Modlitba je miesto vplyvu, kde sa rozhoduje o veľkých veciach. Lebo tu naša láska hýbe Božím srdcom. Lebo láska láske nedokáže nič odmietnuť. Prečo je Mária v Loretánskych litániách nazvaná „Panna mocná“? Mám na to svoju súkromnú teóriu: jej moc spočíva v schopnosti pohnúť Synovým srdcom. Ako by Ježiš mohol niečo odmietnuť Matke, ktorej láska mu roztápa srdce? Mária je preto žena vplyvu.

Už dlho mi Boh Otec ukazuje, že moje miesto je vo svätyni, v intimite nášho stretnutia, kde som len ja a On. Keď moje srdce priľne k Jeho srdcu, keď odpočíva, prijíma od Neho útechu a láska sa vylieva oboma smermi – od Neho ku mne a odo mňa k Nemu – niečo sa deje, stávam sa ženou vplyvu, lebo moja láska hýbe Jeho srdcom. V tej chvíli môžem prosiť za všetko a všetkých, čo mi zveril, a zo svätyne vyteká na nich život. Tak ako sa píše v 47. kapitole Ezechiela: z chrámu vytekala rieka a všade, kam prišla, prinášala život, lebo vody vytekali zo svätyne.

Hedi Baker hovorí: „Radšej ako nechať sa poháňať cieľom, uprednostňujem byť zameraná na Božiu prítomnosť. Každé naše úsilie v Božom kráľovstve musí prameniť z miesta odpočinku, z miesta Jeho prítomnosti.“

Do tohto túžim dozrieť – do odpočinku pri Otcovi, z ktorého pramení moja túžba slúžiť a dávať sa. A o tomto hovoria aj príbehy ľudí v Zašpinenej sláveako im Boh v intimite modlitby lámal srdce pre stratených ľudí na perifériách a ako boli ochotní zaplatiť akúkoľvek cenu. Pretože: „Boží príbeh hovorí od začiatku až do konca o  tom, ako sa sláva zašpinila a špina dosiahla slávu. ,Toho, ktorý nepoznal hriech, urobil za nás hriechom.‘ Ježiš sa stal za nás hriechom, ,aby sme sa v  ňom stali Božou  spravodlivosťou‘ (2 Kor 5, 21). Toto je podstata Kristovho vtelenia: Božia sláva sa stala špinou, aby sme sa my – prach zeme – mohli stať Božou slávou.“

ADVENTNÁ VÝZVA: Splnili ste ju dočítaním tohto blogu o vplyve modlitby. Súťažná otázka na dnes znie: O koľkej ste dočítali tento blog? A v ktorom meste? Napíšte nám do komentára pod tento facebookovy status alebo na e-mail: sutaz@kumran.sk – za túto šiestu výzvu vyžrebujeme jedného výhercu knihy Zašpinená sláva od Pete Greiga.

Eva Petrovičová
Jazyková redaktorka vydavateľstva Kumran.sk; venuje sa tiež službe na seminároch Otcovo srdce.

Najčítanejšie články