HomeBlogyZ kanadskej prérie k inšpiratívnej beletrii

Z kanadskej prérie k inšpiratívnej beletrii

Autor

Dátum

Kategória

Janette Okeová je priekopníčkou inšpiratívnej beletrie a aj po rokoch vedúcou autorkou v tejto oblasti. Narodila sa 18. februára 1935 v meste Champion v kanadskaj provincii Alberta v rokoch hospodárskej depresie. Dcéra prériových farmárov Freda a Amy Steevesovcov vyštudovala na kresťanskej vyskokej škole Mountain View Bible College v Didsbury. Tu stretla aj svojho budúceho manžela Edwarda Oke, ktorý sa neskôr stal riaditeľom tejto inštitúcie. Stratilo ho nie tak dávno 3.1.2022, keď zomrel po dlhom boji s rakovinou. V manželstve prežili krásnych 64 rokov. Majú štyri deti medzi nimi aj dvojičky. Dcéra Laurel Oke Loganová je spoluautorkou niekoľkých maminých kníh. Získala viaceré dôležité ceny, medzi nimi aj ocenenie za významný prínos v oblasti kresťanskej fikcie.

Detstvo prériového dieťaťa

Janette prežila šťastné detstvo prériového dieťaťa. Jej prvou spomienkou boli súrodnci naháňajúci Richardsonovu vevericu. Jej najobľúbenejšou hračkou bol domácky vyrobený domček pre bábiky, ktorý sestry vymaľovali tak, aby sa podobal na maminu kuchyňu. Spolu so súrodencami dochádzala každý deň štyri kilometre do vzdialenej jednotriedky. Milovala svojho ocka, kone, hry s klincami a šnúrkami na zaprášenej ceste, príbehy, ktoré jej rozprávala sestra, čítanie o kanadských priekopníkoch a malé predstavenia, počas ktorých s priateľkou stvárňovali scény z populárnych westernov.

Zdroj

Zaneprázdnená mama a prvá kniha

Janette začala písať prvé riadky svojho prvého príbehu v lete roku 1977 vo veku 42 rokov. Ako zaneprázdnená mama s prácou na plný úväzok písala po kúskoch pred odchodom z práce, počas obedných prestávok, po večeroch, či v aute po ceste na dovolenku. Len za tri týždne napísala prvý rukopis príbehu, ktorý bol neskôr vydaný pod názvom Love Comes Softly v českom preklade Láska přichází po špičkách a v dobre známom filmovom spracovaní pod názvom Tichá láska. Kniha, ktorá bola plánovaná ako samostatný román nakoniec vďaka čitateľskému ohlasu skončila ako osemdielna knižná séria.

Zdroj

Keď znova vzklíči nádej

Po prvej úspešnej sérii prišlo mnoho ďalších kníh. Medzi nimi aj obzvlášť úspešná séria z kanadského západu Keď srdce zavolá. V najbližších týždňoch vám prinesieme jej štvrtý diel pod názvom Keď znova vzklíči nádej.

Páčia sa mi všetky knihy Janette Okeovej, ktoré som prečítala! Sú to kresťanské romány, sú úplne čisté. Môžeme ich čítať spolu s dcérou. Táto štvrtá časť bola tak naplnená dôverou v Boha, že je pravdepodobne mojou najobľúbenejšou z celej série. Naozaj ma inšpirovala popracovať na mojom modlitebnom živote a dôvere, že Boh sa o všetko postará. Prajem si mať takú silnú vieru ako pani Delaneyová! Páčilo sa mi, keď povedala: „Dám niečo Bohu a potom si to beriem späť.“ To som celá ja!“ Tami

Filmový producent Michael Landon Jr. zhŕňa pozoruhodné úspechy tejto pozornej, jemnej a skromnej dámy. „Ľudia si neuvedomujú, že táto tichá žena predala viac ako 30 miliónov kníh. Je len pár autorov, ktorý to môžu o sebe povedať. Ani by vás nenapadlo, že je taká úspešná a že tak veľa ľudí ju miluje vďaka jej príbehom.“

Zdroj text:

https://www.canadianchristianleaders.org/leader/janette-oke/

https://en.wikipedia.org/wiki/Janette_Oke

https://www.amazon.com/When-Hope-Springs-Canadian-West-ebook

https://www.movieguide.org/news-articles/when-calls-the-heart-author-jeanette-okes-husband-dies.html

Zdroj titulná fotografia:

https://psalm516.blogspot.com/2015/02/janette-oke-and-laurel-oke-logan-up.html

Eva Štrbová
Redaktorka vydavateľstva kumran.sk

Najčítanejšie články